Image module

سیاست کوشه

پیشرو بودن در هر زمینه‌­‌ای، تنها با تحقیق و پژوهش ممکن است. آگاهی داشتن از علم روز و خلاقیت در روش‌های طراحی و اجرا به جز با داشتن بخشی پویا همچون تحقیق و توسعه ممکن نیست. اصلی‌ترین دستاورد بخش تحقیق و توسعه، ثبت 5 اختراع ملی در زمینه­‌ی انواع روش‌های نصب FRP بر سطح بتن، توسط همکاران این مجموعه است.

در زمینه‌ی پایش سلامت، تحقیق و دستیابی به تکنولوژی ساخت بهترین دستگاه­‌ها با

مناسب­‌ترین قیمت در دستور کار بخش تحقیق و توسعه قرار گرفته است. هم­چنین، آماده‌سازی نرم افزاری در موضوع تشخیص خرابی نیز در دستور کار این بخش قرار گرفته‌است.

علاوه بر مطالب گفته شده، این بخش در تلاش است تا با تدوین نرم افزاری جامع، طرح مدیریت دارایی­‌های فیزیکی را بر مبنای تحلیل­‌های مالی و ریسک،  در سازمان­‌ها اجرا نماید.

اختراعات

Image module

روش شيار زني GMبا تكنيك EBROG جهت جلوگيري از جداشدگي ورقFRP  از سطح تير بتني در خمش

همواره یکی از اصلی‌­ترین مواد مورد استفاده در مقاوم‌سازی سازه­‌های بتنی ورق­‌های FRP بوده است. در کنار مزیت­‌های بیشماری که این ماده در مقاوم‌سازی سازه­‌های بتنی ایجاد می‌­کرده است، ایرادهای جدی نیز وجود داشت. یکی از اصلی­‌ترین ایرادها پدیده­‌ی جداشدگی ورق از سطح بتن بود. این پدیده در نهایت منجر به شکست ترد المان­‌های سازه­‌ای شده که امری نامطلوب است. از همین رو در سال 1385 برای اولین بار، ایده­‌ی اصلاح سطح بتن برای چسباندن ورق­‌های FRP مطرح شد. به منظور عملی کردن این ایده، متدهای مختلف آماده‌سازی سطح مورد آزمایش قرار گرفت. در نهایت بهترین روش، با نام تجاری EBROG در سال 1389 ثبت اختراع شد. از آن به بعد طی سه مقاله­‌ی مختلف در سال­های 2010، 2013 و 2015 ابعاد دیگری از این پدیده مورد بررسی قرار گرفت. در این مقالات سعی بر آن بوده تا دیگر پارامترها هم­چون مقاومت بتن و شکل مقطع بررسی شوند.

روش نصب سطحی داخل شیار (EBRIG) برای اتصال ورق‌های FRP به تیر بتنی

همان­گونه که در توضیح محصول EBROG نیز گفته شد، هدف از ارائه‌­ی روش‌­های نوین آماده‌سازی سطح برای نصب ورق FRP به تاخیر انداختن پدیده­‌ی جدا‌شدگی و به تبع آن استفاده­‌ی بهینه از ظرفیت ورق­‌های FRP می­باشد. در حین به نتیجه رسیدن ایده‌­ی EBROG، ایده­‌ی نوع دیگری از نصب ورق FRP در سال 1387 مطرح شد. در ایده­‌ی جدید، ورق­‌های روی سطح قرار نگرفته و درون شیارها فرو می‌رفتند. در نهایت پس از انجام تست­‌های اولیه، در سال 1389 این روش با نام EBRIG ثبت مالکیت مادی و معنوی شد. در ادامه در فاصله­‌ی سال­‌های 2013 و 2014 پارامترهای مختلف دو روش EBROG و EBRIG با روش سنتی (EBR) مقایسه شد.

Image module
Image module

نصب سطحی کامپوزیت بر روی شیار به جهت به کار گیری ظرفیت فشاری کامپوزیت CFRP طولی

کسب دانش فنی خدمت فوق از طریق فرآیند تحقیق و توسعه داخلی حاصل شده‌است. پس از ابداع روش­‌های شیارزنی (EBROG و ERBRIG) و دستیابی به مزیت­‌های غیر قابل انکار این روش‌­ها نسبت به روش سنتی EBR تلاش بر افزایش استفاده از مزیت‌­های کامپوزیت‌­های FRP شد. یکی از ایرادات این کامپوزیت‌­ها عمل نکردن آن­ها در فشار بوده است. از همین رو با استفاده از روش‌­های ابداعی ذکر شده، از ظرفیت فشاری این کامپوزیت­‌ها در فشار نیز استفاده شده‌است. این روش که با نام EBROGC نامگذاری شده است، ضمن تامین محصورشدگی برای ستون بتنی، موجب افزایش مقاومت فشاری محاسباتی بتن می­‌گردد.

تقویت برشی تیرهای بتن آرمه با روش شیارهای قائم (VGM) و استفاده از ورقهای FRP

با توسعه­‌ی روش‌­های شیارزنی، ایده­‌ی استفاده از این روش­‌ها برای توسعه‌­ی کاربرد FRP نیز مطرح شد. در همین راستا در سال 1388 بررسی­‌ها بر روی امکان استفاده از ورق­‌های FRP در تقویت برشی تیرهای بتنی آغاز شد. در همین راستا پس از مروری بر مطالعات پیشین و صورت گرفته توسط محققین، نمونه­‌های آزمایشگاهی ساخته شد. در نهایت پس از بررسی جواب آزمایشات صورت گرفته و پاسخ‌­های مناسب آن­ها، این خدمت با نام VGM ثبت مالکیت مادی و معنوی شد. به منظور گسترش این روش، دو مقاله در سال­های 2013 و 2015 نوشته شده و ابعاد گوناگون این روش و پارامترهای حاکم بر آن به صورت عددی و آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

Image module
Image module

تکنیک نوار گوشه بست برای محصورسازی ستون‌های بتن آرمه‌ی چهارگوش با FRP

به موازات توسعه‌­ی محصول EBROGC ایده‌­ی تامین محصور‌شدگی با استفاده از ورق‌­های FRP با روش‌های دیگری مطرح شد. یکی از این روش­‌ها، روش گوشه‌بست بوده که اولین ایده‌­های آن در سال 1391 ایجاد شد. همزمان با EBROGC نمونه‌­های آزمایشگاهی این روش نیز ساخته شده و تحت آزمایش قرار گرفت. این روش اگر چه اجرای دشوارتری نسبت به EBROGC داشت، اما کاهش مصرف ورق­‌های FRP نقطه قوت آن محسوب می­‌شود. در نهایت در سال 1393 این روش محاسبه ثبت مالکیت مادی و معنوی شد. هم­چنین به منظور شناخت پارامترهای حاکم بر این روش دو مقاله در سال‌­های 2015 و 2017، منتشر شد

برخی مقالات منتخب

تصویر

Simultaneous Effects of Microsilica and Nanosilica on Self-Consolidating Concrete in a Sulfuric Acid Medium

تصویر

Fibre-Reinforced Polymer Efficiency in Square Columns with Different Corner Radi

تصویر

Computer Simulation-Based method to Predict Packing Density of Aggregates Mixture